Estetycznie prezentujące się asystory stomatologiczne

Kiedy przeglądamy ofertę sklepów dostarczających nam asystory stomatologiczne, zazwyczaj zwracamy w pierwszej kolejności uwagę na ich stronę estetyczną. Jesteśmy w końcu ludźmi – wzrokowcami, dla których to właśnie wzrok jest najważniejszym narzędziem poznania – a do tego producenci bardzo się starają, by ich produkty przyciągały wzrok w jak największym zakresie. Mówiąc prościej, wszelkiego rodzaju szafeczki jeżdżące za nami w czasie pracy są ładne, czasami lekko fikuśne, kolorowe i do tego ich ogólna stylistyka dobrze wpisuje się w dzisiejsze standardy odpowiednio wyglądającego gabinetu stomatologicznego. Dobry wygląda to jednak też czystość, która naturalnie jest zachowana w stopniu idealnym na zaoferowanych nam zdjęciach produktów, ale w praktyce może być już z tym zdecydowanie gorzej.

Zachowanie czystości, jeśli chodzi o asystory stomatologiczne, to absolutny priorytet. Jak wszystkim stomatologom musi być wiadomo, istnieją ku temu specjalne normy, przekroczenie których będzie miało poważne konsekwencje dla lekarza, ponieważ może mieć jeszcze gorsze skutki dla pacjenta. W praktyce najważniejsze będzie dla nas to, czy asystory stomatologiczne łatwo się czyści, ponieważ nie ma najmniejszej możliwości, by nie powstały na nich zabrudzenia, a do tego i tak musimy zawsze założyć, że one tam są nawet wtedy, kiedy ich nie widzimy.

Łatwość czyszczenia oceniać możemy bardzo szczegółowo, ale najważniejsze są dwa elementy. Przede wszystkim, jest to gładkość powierzchni i ich odporność na przyjmowanie płynów, zanieczyszczonej wody. W tej kwestii najlepiej jest widzieć przedmiot, nad którego zakupem się zastanawiamy i przejechać po nim ręką. Bardzo łatwo zauważyć, czy będzie spełniał stawiane przed nim wymagania. Druga kwestia to sprawa wszystkich zgięć i rogów. Jak można zauważyć, klasycznych rogów w tego typu sprzęcie już właściwie nie ma, ponieważ gromadziły się tam gigantyczne ilości brudu i zamiast zagięć postanowiono korzystać z zaokrąglonych powierzchni banalnie prostych do czyszczenia. Nie oznacza to oczywiście, że można zrezygnować ze stosowanych regularnie do tej pory środków czystości albo zmniejszyć częstotliwość czyszczenia, ale na pewno czynność będzie łatwiejsza, będzie zabierała mniej czasu, a pomiędzy nimi będzie można się mniej przejmować o następstwa posiadania ubrudzonego w czasie pracy asystora.