Radiografia cyfrowa, czyli radiowizjografia

We współczesnym gabinecie stomatologicznym trudno jest uwierzyć, że jeszcze pięćdziesiąt lat temu ludzie we wschodniej Polsce chodzili usuwać zęby do kowala, a nawet jeszcze przed dekadą zdarzało się, że z niektórych gabinetów dentystycznych dochodził dziwny zapaszek spalenizny powodowany nieadekwatnym sprzętem do borowania. W dzisiejszych czasach stomatolog wykorzystuje technologię, która czasami jest wprost nie do pomyślenia i nawet jeśli niektóre rzeczy nie są dla nas żadnym zaskoczeniem, sposób ich wykonania i realnego wykorzystywania przez lekarza jest już naprawdę imponujący. Jedną z takich imponujących technik jest metoda obrazowania, którą określa się trochę nieprecyzyjnie, jako radiowizjografia.

Mówimy, że jest to nieprecyzyjne określenie, bowiem mianem radiowizjografii powinno się nazywać tylko niewielką część urządzeń dostępnych na rynku, gdyż jest to zarejestrowana nazwa towarowa jednej z firm, która co warto wiedzieć, technologię stworzyła. Prawidłowe określenie, które pewnie i tak już się w naszym kraju nie przyjmie, to radiografia cyfrowa. Jest to określenie wyjątkowo trafne, ponieważ dokładnie informuje nas o tym, w jaki sposób działa. Mamy tutaj do czynienia z radiografią, czyli z wykonywaniem zdjęć rentgenowskich. Nie są to jednak zwykłe zdjęcia, w których wykonuje się napromieniowanie specjalnej kliszy, a obraz uzyskuje się dzięki temu, że niektóre ludzkie tkanki wchłaniają więcej promieniowania, inne mniej, a przez inne promienie X w zasadzie bez problemu przechodzą i nie są rozpraszane. Radiowizjografia opiera się oczywiście na tej samej głównej zasadzie, czyli na przechodzeniu promieni X przez ludzkie tkanki, ich wyłapywanie na specjalnym sensorze i dokonywanie odczytu, ale zamiast ujęcia analogowego, mamy tutaj zdigitalizowane podejście do całego procesu.

W praktyce oznacza to, że za pomocą radiografii cyfrowej możliwe jest dokonywanie szybkich, dokładnych i co bardzo ważne, zapisanych w formacie cyfrowym zdjęć. Obrazowanie jest znacznie szybsze, pozwala na wyświetlenie zdjęcia na ekranie komputera dołączonego do zestawu, albo na specjalnym monitorze należącym go samego sprzętu obsługującego radiografie cyfrową, jak też możliwa jest obróbka zdjęcia już w czasie jego wykonywania. Ciekawostką dla pacjenta niech będzie fakt, że stomatolog może mu takie zdjęcie pokazać zaraz po wykonaniu w kolorze.